Plán aktivit

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5
ČLENSKÁ SCHŮZE SPOLKU RODIČŮ A PŘÁTEL ZUŠ UNIČOV
6
ČLENSKÁ SCHŮZE SPOLKU RODIČŮ A PŘÁTEL ZUŠ UNIČOV
7
ČLENSKÁ SCHŮZE SPOLKU RODIČŮ A PŘÁTEL ZUŠ UNIČOV
8
ČLENSKÁ SCHŮZE SPOLKU RODIČŮ A PŘÁTEL ZUŠ UNIČOV
9
ČLENSKÁ SCHŮZE SPOLKU RODIČŮ A PŘÁTEL ZUŠ UNIČOV
10
ČLENSKÁ SCHŮZE SPOLKU RODIČŮ A PŘÁTEL ZUŠ UNIČOV
11 12 13 14 15 16
VÁNOČNÍ KONCERT ZUŠ UNIČOV
17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Školní rok > Aktuality > Navždy odešel Jan Morávek, emeritní ředitel ZUŠ Uničov

Navždy odešel Jan Morávek, emeritní ředitel ZUŠ UničovDatum konání:
5.1.2021
parte-jm-a.jpgZákladní umělecká škola Uničov s úctou vzpomíná na emeritního ředitele ZUŠ Uničov
a mimořádnou osobnost kulturního života města, pana Jana Morávka.


Jen stěží můžeme v krátkosti vyjmenovat všechny počiny pana Morávka, kterými se zasloužil o rozvoj uničovské umělecké školy a kulturního života našeho regionu.

V čele ZUŠ Uničov stál od roku 1964 celých 24 let až do roku 1988. V tomto období škola rozšířila nabídku vyučovaných předmětů o výuku výtvarného a literárně-dramatického oboru a zvýšil se zájem také o hudební vzdělávání, v jehož důsledku se počet žáků ZUŠ Uničov téměř zdvojnásobil. Proměnou prošly i prostory obou budov školy, ve kterých proběhly potřebné rekonstrukce a zkvalitnilo se tak prostředí pro výuku estetických předmětů. Byl rozšířen pedagogický sbor a škola se začala více uplatňovat v místním kulturním dění.

Zajímavou aktivitou se staly Hudební podvečery – besedy o hudbě, které pan Morávek se svými spolupracovníky organizoval od roku 1966. Vedle popularizace vážné hudby se věnoval i výchově aktivních muzikantů. Vyučoval hru na housle a založil tradici činnosti školního smyčcového orchestru i příležitostných komorních souborů. Z bohaté historie smyčcového oddělení školy čerpají naši učitelé i žáci dodnes. Současný školní smyčcový orchestr pokračuje v praxi společných vystoupení učitelů a žáků školy, stejně jako na spolupráci s profesionálními hudebníky. Své nezastupitelné místo v kalendáři ZUŠ má stále i Regionální přehlídka smyčcových duet, jejíž vznik inicioval Jan Morávek v roce 1985.

ZUŠ Uničov se koncem 80. let začala prosazovat i do širšího povědomí české hudební pedagogické veřejnosti. Z podnětu Jana Morávka byla škola v roce 1985 poprvé pověřena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy organizací ústředního kola Národní soutěže žáků ZUŠ ČR ve hře na dechové a bicí nástroje. Tato událost se stala součástí života školy a města po dobu více než 15 let. Na celostátní setkávání v Uničově dodnes odborná veřejnost napříč republikou ráda vzpomíná.

Důležitou kapitolou ve výčtu aktivit pana Jana Morávka je i jeho dlouholetá organizátorská činnost pro Kruhy přátel hudby v Uničově a širokém okolí, jíž významně přispěl k rozvoji regionálního hudebního života. V tomto kontextu můžeme připomenout výjimečné události města, např. slavnostní otevření koncertní síně po rekonstrukci kostela Povýšení sv. Kříže v roce 1983 nebo instalaci renovovaných varhan a založení tradice podzimních hudebních festivalů v roce 1987.

Pan Jan Morávek zůstal naším věrným příznivcem a laskavým divákem i po odchodu do důchodu. Jeho vize - otevírat brány do světa umění a být v něm žákům spolehlivými průvodci - je v ZUŠ Uničov stále aktuální. Za mimořádný osobní přínos k rozvoji uničovské základní umělecké školy i kulturního života města patří panu Janu Morávkovi naše úcta a upřímné poděkování.

S hlubokou úctou vzpomínáme…